فروشگاه اینترنتی ارزان یدک | فروش قطعات یدکی خودرو

آشنایی با معاینه فنی خودرو مهم ترین  مسئله برای مالکین خودرو می باشد که  با توجه به تأکیدی که پلیس راهنمایی و رانندگی درباره لزوم اخذ معاینه فنی برای خودروها بر اساس قانون دارد، تمام خودرو‌های سواری اعم از داخلی و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد ملزم به اخذ معاینه فنی هستند. درصورتی‌که دارندگان خودروهایی که باید معاینه فنی بگیرند، از این امر سرپیچی یا درباره آن کوتاهی کنند، از جانب پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال قانون می‌شوند.

آشنایی با معاینه فنی خودرو

معاینه فنی به فرایند بررسی سلامت خودرو از هر نظر گفته می‌شود. کارشناسان مراکز معاینه فنی تمام قطعات و اجزای ماشین و نحوه عملکرد آنها را بررسی می‌کنند و گزارشی مبنی بر سلامت خودرو و کارکرد صحیح آن تهیه کرده و در اختیار راننده قرار می‌دهند.

جریمه نداشتن معاینه فنی خودرو

بر اساس قانون جدید شرایط معاینه فنی خودرو‌ها در سال ۹۷-۹۸، خودرو‌های تا ۴ سال ساخت نیازی به دریافت معاینه فنی ندارند و خودرو‌های فاقد آن روزانه ۵۰ هزارتومان جریمه می‌شوند. در خصوص خودرو‌های دوگانه سوز هم براساس مصوبه هیئت وزیران مقرر شد که برای خودرو‌های دوگانه‌سوز با عمر مخزن بیش از ۶ سال، علاوه بر معاینه فنی بنزینی، تست هیدرواستاتیک که مخصوص مخزن گاز CNG این خودروهاست، نیز انجام پذیرد.
 دوربین‌های مختلفی در سطح شهر وجود دارد که تعداد آن‌ها ۱۲۰۴ عدد است و خودروها را از لحاظ داشتن یا نداشتن معاینه فنی کنترل می‌کند. از طرفی دولت برای تشویق مردم به دریافت معاینه فنی خودرو، تخفیف 30 درصدی پرداخت عوارض ورود به طرح ترافیک را قرار داده است تا در کنار ابزارهای تنبیهی همچون جریمه، تشویق را نیز برای دریافت گواهی معاینه فنی خودرو در برنامه‌های خود قرار دهد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معاینه فنی

 مراحل صدور و اخذ کارت معاینه فنی به شرح زیر می باشد :

  1. اصل کارت یا سند خودرو
  2. فرم تشخیص عیوب ظاهری
  3. ارائه مدارک لازم معاینه فنی خودرو
  4. ثبت اطلاعات کامل در سیستم
  5. دریافت بارکد پس از ثبت اطلاعات پرداخت
  6. هزینه لازم معاینه فنی خودرو

با ورود به مرکز مشخص شده، لازم است که اطلاعات کامل خودرو خود را با در دست داشتن مدارک لازم معاینه فنی در سیستم ثبت کرده و پس از ثبت یک بارکد دریافت نمایید. این بارکد در تمام مراحل انجام معاینه فنی توسط دستگاه خوانده می‌شود و به این معنی است که هیچ ماشینی بدون ورود به مراکز معاینه فنی خودرو نمی‌تواند کارت معاینه فنی دریافت نماید.

اقدامات لازم قبل ازمراجعه برای گرفتن معاینه فنی

پیشنهاد می‌شود که برای اطمینان از مثبت بودن نتیجه معاینه فنی خودرو، پیش از مراجعه به مراکز مربوطه حتما موارد زیر را بررسی کنید:

 • نور چراغ‌های خودرو را حتما چک کنید.
 • سلامت برف‌پاک کن، آب‌پاش و کمربند ایمنی را بررسی کنید.
 • سلامت لاستیک خودرو و میزان ساییدگی آج لاستیک را بررسی کنید.
 • روغن خودرو و فیلترها را بررسی کنید.
 • از سلامت شیشه‌ها، آینه‌ها و بدنه خودرو مطمئن شوید.
 • از عدم دودزا بودن خودرو مطمئن و نیز  از برداشتن کاتالیزور و سنسور اکسیژن خودرو خود اکیدا امتناع کنید. 
 • استاندارد بودن ظاهر خودرو و همچنین نبستن ادوات و تجهیزات غیر استاندارد بر روی خودرو  از نکات مهم می باشد.

مراحل انجام معاینه فنی خودرو

  1. ثبت و پذیرش خودرو: در این مرحله اطلاعات خودرو و مالک در سیستم پلیس ناجا ثبت می‌شود. حضور مدارک خودرو شامل برگ سبز و مدارک شناسایی مالک الزامیست.
  2. تست ظاهری خودرو: وضعیت سلامت ظاهری خودرو شامل چراغ‌ها، لاستیک، شیشه‌ها، کمربند ایمنی و … بررسی می‌شود.
  3. آزمون آلایندگی خودرو: حجم گاز‌های سمی تولید شده توسط خودرو بسته به نوع معاینه فنی برتر یا معمولی تست می‌شود .
  4. انحراف نور خودرو: بررسی سلامت چراغ‌ها و انحراف نور آن توسط رایانه سنجیده می‌شود.
  5. آزمایش کمک فنر خودرو: قدرت کمک فنرهای خودرو به دلیل اهمیت آنها در خودرو در این مرحله انجام می‌شود.
  6. نظارت ترمز خودرو: تست سلامت ترمز خودرو از موارد مهمی است که در معاینه فنی خودرو بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.
  7. بازبینی وضعیت سیستم تعلیق خودرو: بررسی سلامت سیستم تعلیق آخرین مرحله از معاینه فنی خودرو است.
  8. صدور گواهی معاینه فنی خودرو: در صورت سالم بودن خودرو و نبود نقص فنی، گواهی و برچسب معاینه فنی خودرو با اعتبار یکساله صادر می‌شود. درصورت وجود نقص در خودرو، مالک 14 روز زمان دارد تا نسبت به رفع نواقص خودرو و مراجعه مجدد به مرکز جهت دریافت گواهی معاینه خودرو اقدام نماید.

 

نوبت دهی معاینه فنی خودرو

متأسفانه فرایند معاینه فنی کاری زمان‌بر است و به‌همین‌دلیل مراکز معاینه فنی شلوغ و پرازدحام هستند. با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی، امکان نوبت دهی آنلاین معاینه فنی در تهران و تعداد محدودی از شهرهای بزرگ از جمله اصفهان، مشهد و تبریز فراهم شده است تا از ایجاد صف‌های طولانی در این مراکز جلوگیری به عمل آید.

نوبت دهی در تهران

برای بهره‌گیری از خدمات نوبت دهی معاینه فنی خودرو تهران، باید به سامانه با نشانی https://services27.tehran.ir/  مراجعه کنید. پس از ورود به سامانه، ابتدا در صفحه نخست ضوابط و قوانین را مطالعه کرده و دکمه «مطالعه نمودم» را کلیک کنید. در صفحه بعد، از شما درخواست می‌شود که شماره پلاک خودرو، نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه را وارد کنید. پس از وارد کردن اطلاعات، کد فعال‌سازی را به شماره همراهتان ارسال می‌کنند که با استفاده از آن، به صفحه اصلی سامانه هدایت می‌شوید. در اینجا باید نام مرکز را مشخص کرده و تاریخ مدنظرتان را وارد کنید. می‌توانید هزینه را از همین سامانه به‌صورت آنلاین هم پرداخت کنید.

ساعات کار هر مرکز معاینه فنی ممکن است با بقیه متفاوت باشد. از این رو، اطلاعات کامل تمامی مراکز از جمله ساعت کاری، آدرس و نقشه در سامانه درج شده است. برخی از مراکز معاینه فنی از جمله بیهقی، به‌صورت شبانه‌روزی و ۲۴ساعته درحال خدمات‌رسانی هستند. تعداد محدودی از مراکز روزهای جمعه هم فعالیت می‌کنند.

نوبت دهی درسایر شهرها

متأسفانه هنوز در بسیاری از کلان‌شهرها و شهرستان‌ها استقبال خوبی از این سامانه صورت نگرفته است. بااین‌حال برخی از شهرها از جمله اصفهان، مشهد و تبریز سامانه نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی را راه‌اندازی کرده‌اند. برای دریافت نشانی سامانه مربوط به شهر خودتان نام شهرتان را در گوگل جستجو کنید. اگر سامانه‌ای راه‌اندازی شده باشد آدرس آن را خواهید یافت. برای نمونه، آدرس سامانه معاینه فنی خودرو مشهد eservice.mashhad.ir/nobat و برای اصفهان http://fani.hamlebar.com/ است.

استعلام معاینه فنی خودرو

برای اینکه ببینید معاینه فنی خودروی شما هنوز اعتبار دارد یا نه، می‌توانید وارد سامانه سیمفا به آدرس https://symfa.ir شوید و با وارد کردن پلاک و مشخصات مربوطه، معاینه فنی خودروی خودتان را استعلام بگیرید.البته کد VIN از شما درخواست خواهد شد که همان سریال 17 رقمی از اعداد و حروف پشت کارت خودرو می باشد را وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the compare bar
Compare
لیست علاقه مندی ها 0