فروشگاه اینترنتی ارزان یدک | فروش قطعات یدکی خودرو

شمع خودرو چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

 شمع خودرو ابزاری است که وظیفه مدیریت جرقه و احتراق خودرو را به عهده دارد. این قطعه برای انتقال جرقه‌های متناوب برق به داخل سیلندرها، در انتهای سیلندر و روی سرسیلندر در موتور خودرو نصب می‌شود.

شمع یکی از قسمت هایی است که سالم بودن موتور، مصرف سوخت خودرو و بسیاری از اجزای دیگر خودرو به آن مربوط می باشد.

شمع موتور  با ایجاد جرقه در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می‌شود. وقتی که شمع موتور به خوبی کار خود را انجام ندهد و بر اساس زمان تعیین نشده نتواند جرقه بزند، موتور خودرو به خوبی عمل نمی‌کند. در واقع حرکت پیستون به طور ناقص انجام می‌شود و در نتیجه بازدهی موتور به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد و مصرف سوخت بالا خواهد رفت.

انواع شمع خودرو

شمع‌های خودرو انواع مختلفی دارند و در انواع شمع سرد، شمع گرم، شمع سوزنی، شمع نیکل، شمع پلاتینیومی، شمع ایریدیومی ‌‌‌و شمع‌های چند الکترودی در بازار موجود هستند.

شمع سرد

شمع سرد، ظرفیت حرارتی بالا و ظرفیت انتقال حرارت بالایی دارد و عایق آن تقریبا کوتاه است. این شمع‌ها گرما را به مدت کوتاهی در خود حفظ می‌کنند و عملکرد موتور را در بلندمدت بهینه نگه می‌دارند.

شمع گرم

شمع گرم برای آب و هوای سرد گزینه بهتری است چرا که به دلیل عدم انتقال سریع گرما، گرما را مدت بیشتری در خود نگه می‌دارد و باعث می‌شود حتی در صورت ورود هوای بسیار سرد به موتور، گرمای کافی برای جرقه زنی و احتراق وجود باشد.

شمع نیکل

این شمع‌ها، شمع‌های استاندارد و معمولی هستند که جنس آن‌ها معمولا از نیکل است. این شمع‌ها حدود ۲۰ هزار کیلومتر عمر می‌کنند.

شمع‌ پلاتینیوم

جنس آلیاژ این گونه از شمع‌ها از فلز پلاتینیوم ساخته شده است که مقاومت حرارتی در حدود ۲۵۰۰ درجه سانتیگراد دارند. مقاومت حرارتی بالا باعث می‌شود در دمای زیاد و دور موتور بالا افت ولتاژ جرقه در سر شمع رخ ندهد و کیفیت جرقه ثابت باقی بماند.

شمع ایریدیوم

شمع ایریدیوم به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر رسوب کربن بسیار مقاوم باشد. تفاوت فلز پلاتینیوم و ایریدیوم از نظر ارزش و قیمت، فلز پلاتینیوم قیمت مناسب‌تری دارد و فلز ایریدیوم قیمت بالاتری دارد. 

چه موقع شمع خودرو را باید تعویض کرد؟

اگر سر شمع‌ها رو به سیاهی برود نشانه آن است که این شمع کم‌کم در حال خراب شدن است. همچنین شمع دارای یک عایق چینی است که اگر صدمه دیده باشد یا ترک برداشته باشد، جرقه ایجاد نخواهد شد و یکی از سیلندرهای موتور خودرو از کار خواهد افتاد.وجود خاکستر سفید روی شمع و روغن‌سوزی شمع نیز از دیگر علائم خرابی این قطعه مهم در خودرو است.

معمولا بهتر است که هر 20 هزار کیلومتر شمع خودروی خود را چک کنید و توصیه می‌شود تا پس از هر 50 هزار کیلومتر رانندگی نسبت به تعویض شمع خودرو خود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.